Co to jest WordPress

By | 26 lutego 2015

WordPress jest z założenia platformą blogową a jego początki  sięgają 2002 roku. Na początku służył głównie do budowania i obsługi blogów w obecnym momencie jest to jednak jeden z najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią. Używany jest do stawiania blogów, zwykłych stron, stron firmowych a nawet całych serwisów internetowych. Jego olbrzymią zaletą jest jego prosta. Nowi użytkownicy, którzy dopiero zaczynają pracę z tematem blogowania czy budowania samodzielnego stron bardzo szybko opanowują podstawy jego obsługi. Oczywiście mocno istotny jest też fakt, że jest on zupełnie darmowym narzędziem, aplikacją opartą na licencji Open Source (Otwartym Oprogramowaniu).

Dodatkowo silnik WordPressa jest rozwijany przez setki programistów wolontariuszy z całego świata. Ponadto kolejne tysiące freelancerów, webdeveloperów itd, tworzy na okrągło nowe szablony oraz wtyczki do WP, których są już tysiące. Ponad 100 milionów użytkowników wybrało WordPressa do zaprezentowania „siebie” w internecie.

 

WordPress można dowolnie konfigurować, dostosowywać do osobistych wymagań oraz przekształcać jego wygląd. Wszystko to jest możliwe dzięki dodatkowym wtyczkom. W zdecydowanej większości są one bezpłatne, a jeżeli już pobierana jest za nie opłata, to wysokość jej jest niewielka. Przy dobrze skonfigurowanej aplikacji i dodaniu odpowiednich pluginów z powodzeniem można jej używać również do prowadzenia zaawansowanych serwisów, takich jak sklepy internetowe czy serwisy informacyjne.

WordPress oferuje również możliwosć blogowania w jego domenie:

Po założeniu tu konta można od razu przejść do działania. Cała obsługa techniczna odnośnie serwera, zabezpieczeń, aktualizacji oprogramowania, leży w gestii właścicieli strony wordpress.com. Są oni jednocześnie trzonem twórców tej aplikacji. Jako użytkownik otrzymujemy tutaj dostęp do własnego panelu administracyjnego, dzięki któremu możemy dowolnie skonfigurować naszą stronę oraz jej wygląd. Nie ma jednak możliwości dodania własnych szablonów. Ograniczona jest również ilość bezpłatnych wtyczek, a pewne rozszerzenia są tylko w formie płatnej. Zaletą jest jednak spokój o wydajność serwera i kopie bezpieczeństwa.

Ja polecam blogowanie w swojej domenie na swoim serwerze:

W przypadku tej opcji pobieramy aktualne oprogramowanie na serwer, z którego korzystamy. Przed instalacją należy się jednak upewnić, czy spełnia on wszystkie wymogi techniczne stawiane przez WordPressa. Informacje takie można uzyskać u dostawcy usługi hostingowej. Przebieg samej instalacji jest prosty i szybki. Jako użytkownicy tego wariantu sami odpowiadamy za aktualizację, bezpieczeństwo i konserwację swojej strony. W zamian otrzymujemy możliwość użycia dowolnych szablonów i zainstalowania dowolnych wtyczek. W razie problemów czy pytań, możemy liczyć na wsparcie ogromnej społeczności użytkowników.

 

Daj znać innym:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz